Форум Іваниці

Теми для публікацій та розмов


Спортивне життя
18 вересня 2019 Григорій Поперека

Торба мудрості
15 серпня 2019 Григорій Поперека

Культура
13 серпня 2019 (краєзнавець)

НОВИНИ
12 липня 2019 Григорій Поперека

Політика і влада
10 червня 2019 ò (к)

Дивитись всі теми села

Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

1

ò
краєзнавець
Тема: сторінки історії

 

____________________________________________________

1859 р. – за статистичними відомостями  Полтавської губернії, Роменського повіту, 1 стану (станове містечко Сміле) під номером  3777 значиться село Іванівське, яке занотовано російською мовою  Ивановскъ (Ивановское). На цей час у селі нараховувалось 156 дворів, у яких проживало жителів:  655 ч.с. і 679 ж.с.  В селі значиться 1 церква та 1 завод.  За цими ж даними у слобідці Чемоданівка (№3776) у 32 дворах  проживало 138 ч.с. та 126 ж.с. Обидва села знаходились у приватному володінні.

29 грудня 2009

ò
краєзнавець
Тема: сторінки історії

Генеральний опис Лівобережної України 1765-1769 р.р.

(скорочено)

Редактор І.Л.Бутич

Покажчик склали: Л.А.Попова, К.Г.Ревнивцева.

Київ 1959 р.

Передмова.

Генеральний опис Лівобережної України 1765-1769 рр., який в історичній літературі відомий під назвами Генеральний опис Малоросії та Рум'янцевський опис, - надзвичайно важливе джерело для вивчення економічних і соціальних відносин у другій половині XVIII ст. Десятки років цей пам'ятник соціально-економічної історії України перебував у різних сховищах країни і це до певної міри було гальмом у справі його вивчення. І тільки в 1958 р. була в основному завершена концентрація матеріалів Генерального опису в Центральному державному історичному архіві УРСР в Києві. Однак, використання опису й зараз дуже утруднюється, бо в ньому немає науково-довідкового апарату. Простий перелік справ Генерального опису, складений у колишньому Центральному державному історичному архіві давніх актів у Києві в 1938 році, незручний для користування, бо він не дає відповіді на питання, в якій справі шукати відомості про той чи інший населений пункт. Опис матеріалів, які до останнього часу зберігалися в філіалі ЦДІА УРСР в м. Харкові, теж має істотні недоліки.

Щоб ліквідувати цю прогалину в створенні науково-довідкового апарату і тим самим полегшити дослідникам використання матеріалів Генерального опису, ЦДІА УРСР в Києві склав до нього покажчик населених пунктів.

У другій половині XVIII ст., коли на престол стала Катерина II, посилилась колонізаторська політика царату. Спираючись на українських феодалів, царський уряд прагнув зміцнити своє панування над народними масами. Відбулися дальші зміни в адміністративно-політичному устрої України. В 1764 р. Катерина II остаточно ліквідувала гетьманство і управління Лівобережною Україною доручила Малоросійській колегії на чолі з президентом графом П. О. Рум'янцевим.

Призначаючи Рум'янцева президентом Малоросійської колегії, Катерина II дала йому таємну настанову, в якій серед справ, що вимагали особливої пильності, були названі і 'весьма вредные, как владельцам, так и, самим посполитым людям, с места на место переходы'.

Першим кроком діяльності Рум'янцева було проведення перепису населення і господарства з метою збільшення податків. Переписи, або як ще вони називалися ревізії, на Україні проводилися й раніше. Тільки за К.Розумовського таких ревізій було три (1751, 1753, 1756). Всі ці ревізії мали фіскальну мету, але царський уряд цим не задовольнявся. Щоб збагатити казну за рахунок збільшених податків, треба було мати докладні відомості про кількість населення України і його економічне становище.

4 листопада 1763 р. Катерина II дала Сенатові указ про перепис на Україні.

На підставі цього указу Сенат розробив спеціальну інструкцію про порядок перепису, згідно якої на облік треба було взяти все населення з зазначенням його станової приналежності. Особливо підкреслювалось, що селяни мають бути записані на тому місці, де їх застане ревізія. Інтереси селян під час перепису взагалі не бралися до уваги. В інструкції про перепис говорилося прямо: не питати і не писати, скільки вони панові податків платять. Перепис сприяв зміцненню кріпацтва на Україні, закріпленню земельних володінь за державцями, у яких не завжди були юридичні документи на землеволодіння, санкціонував фактичну владу над селянами.

Згідно розпорядженню Рум'янцева від 9 вересня 1765 р. перепис проводився за чотирма формами.

Перша форма призначалася для перепису міст і містечок.

Друга (найбільш детальна) - для перепису коронних урядових і монастирських маєтків.

За третьою формою описувалися поміщицькі (старшинські) маєтки,

страница 1

за четвертою - козацькі володіння.

Для проведення перепису в кожному полку була створена спеціальна комісія на чолі з російським офіцером До складу комісії входили молодші офіцери з полків, що стояли тоді на Україні, а також по два представники від козацької старшини. Особовий склад комісій в процесі роботи часто мінявся.

Комісіям були надані великі повноваження. Місцевому населенню наказувалося всіляко сприяти їх роботі. Ревізори мали детальні інструкції і форми описів. Як правило, описи заздалегідь заготовлялися управителями, прикажчиками і подавались переписувачам, коли ті приїжджали до населеного пункту. Перепис почався в жовтні 1765 року і тягнувся до 1768 р. У зв'язку з початком російсько-турецької війни Рум'янцев 10 лютого 1769 р. наказав припинити перепис, хоча в більшості полків ця робота не була закінчена (Полтавському, Миргородському, Лубенському, Переяславському та ін.). Виняток становить тільки Київський полк, в якому перепис був закінчений в серпні 1767 р. Це підтверджується розпорядженням Рум'янцева від 19 жовтня 1767 р. про передачу матеріалів опису Київського полку до архіву Малоросійської колегії в Глухові.

У результаті роботи комісій відклалися у вигляді чернеток і біловиків такі категорії матеріалів:

відомості, складені ревізорами;

відомості, складені для ревізорів місцевими концеляріями або феодалами та їх управителями. Окрему групу становлять документи про підтвердження прав на володіння землею, маєтками, тощо.

Відомості, як правило, написані скорописом другої половини XVIII ст., часто крючкуватим і важким для читання. Читання полегшується тим, що відомості писалися за шаблоном, хоча цей шаблон і не завжди витримувався, зокрема в чернетках.

Між чернетками і біловиками істотної різниці немає, але є відміни у зовнішньому вигляді. В чернетках відсутні рубрики і розподіл опису на дві половини. Крім того, в чернетках зустрічаються такі відомості про життя посполитих, які відсутні в біловиках. Так подекуди наводяться дані про панщину, 'отбутки', чого в біловиках нема.

Поміщицькі відомості інколи супроводжуються рапортами-донесеннями про зміни, які сталися з часу складання опису ревізорами, але ці зміни здебільшого незначні. У донесеннях зустрічаються і відомості про зміни, що пройшли з часу попередньої ревізії.

Зміст Генерального опису Лівобережної України 1765-1769 рр. коротко зводиться до такого:

Двори кожного населеного пункту переписувалися в певному порядку. З одного боку аркуша відомості написані: назва вулиці, номер двору; потім ідуть графи для будівель: в першій зазначено число покоїв, у другій - людських, хат, у третій-комор для поклажі, в четвертій- конюшень, у п'ятій - повіток, є і особливі позначення про те, які вони - рублені чи плетені.

В описах поміщицьких, козацьких дворів цифри є майже завжди в усіх графах, в описах дворів посполитих і підсусідків завжди є цифри в графі про кількість хат і рідше - садів. Потім іде рубрика під назвою 'чини та імена', де вказується чий посполитий (підсусідок), якого звання, звідки родом, місце народження, де жив раніше і скільки років перебуває у даного власника.

Про кожний двір повідомлялось:

Хто в ньому живе і звання (прізвище, ім'я та по батькові, стан здоров'я, вік, звідки родом, з якого часу перебуває в данному званні, ім'я та по батькові його дружини, її вік, стан здоров'я, звідки родом і з якого звання, звідки родом, місце народження, де жив раніше, стан. Про одружених подавались ті ж відомості, що й про главу сім'ї).

Скільки підсусідків живе в дворі, їх вік, стан здоров'я, скільки робітників, їх прізвища, імена та по батькові, вік, умови найму.

страница 2

Права на володіння двором (куплений, дістався в спадщину, або іншим шляхом придбаний, за якими документами. Якщо двір куплений, то в кого, коли і за яку суму. Якщо є документ, що підтверджує це, то зазначається за яким номером він вміщений у розділ документів) .

Скільки орної землі і кому з членів двору вона належить, площа землі і в скількох руках і скільки (число) нив (ділянок), кількість хліба, що на них висівається і якого саме, віддаль від села. Також зазначається, скільки нива має триаршинної міри саженів навколо, в кого, коли і за яку суму куплена, чи є документи на право володіння.

Аналогічні відомості подавалися і про ліси та сіножаті.

Переглянувши опис, зразу можна помітити, як важко визначати розмір землі. Піддаються деякому обліку, наприклад, опруги. Що ж стосується відношення днів до четвертей, то воно дуже не стале. Наприклад, в опису зустрічається таке: за день висівають півчетверті, або за два дні - четверть. Але бувають випадки, коли записано так: за три дні висівають шість четвертей.

Ще важче розібратися в розмірах лісу чи сіножаті. Ліс мірявся тільки навколо верстами, або саженями. Про сіножаті теж вказується міра навколо трьохаршинними саженями. Зверх того зазначається, що на даному лузі накошується стільки то копиць сіна, а з них - возів, при чому в одному возі рахується п'ять копиць. Часом говориться і про якість трави: 'осоковита', або 'средственна'.

Нижче описуються промислові підприємства, винниці, млини, пасіки тощо, з вказівкою на розмір прибутку від них.

Потім наводяться відомості про скот - воли, корови, коні з поділом їх на старих і молодих (вказуються роки), про вівці, ягнята, кози, свині і поросята. Але цей поділ на старих і молодих не завжди є.

У другій, частині опису йдеться про самих господарів. Тут зазначається, скільки хліба і якого посіяно в поточному році, чим ще займаються ті, що живуть у дворі землевласника. Якщо ремеслом, то який від нього річний прибуток, скільки платять до цеху і чи відбувають інші повинності, які ще мають заробітки. Подаються відомості і про виплату від кожної хати консистенської дачі, або рублевого окладу, який зрідка також називається квартальними грошима. (Податок на утримання російських військ, розквартированих на Україні)

У деяких відомостях (в кінці) подаються зведені таблиці про вік населення, про розміри земельних володінь, консистентської дачі і грошових повинностей власникам.

Великий науковий інтерес становлять копії документів, що додаються до відомостей, як підтвердження прав на володіння землями, маєтностями тощо. Здебільшого це універсали, купчі записи на землю, ліси, сіножаті, двори, заповіти, дарчі записи про передачу майна, про обмін грунтів, колективні прохання козаків і посполитих та ін. Вони охоплюють період XVII-XVIII ст. і стосуються питань землеволодіння, розвитку промисловості в надрах феодального суспільства, соціально-економічної залежності селян від старшини (зазначається кількість днів панщини та інші повинності), класової боротьби,

З приводу достовірності даних Генерального опису були висловлені різні думки. Так, наприклад, Багалій вважає, що перепис проводився ретельно і він є достовірне джерело. Рклицький, навпаки, схилявся до думки, що опис має серйозні недоліки, а Червінський взагалі висловлював недовір'я до опису.

Максимович та інші зайняли проміжну позицію. Вони говорили, що опис - цінне джерело, але користуватися ним треба обережно. Максимович у праці 'Деятельность Румянцева-Задунайского по управленню Малороссией' підкреслював, що найвірогіднішими є ті дані, які були найлегші для реєстрації. Це населення, його число і склад, скот, двори, будівлі, торгово-промислові підприємства. Інші дані, про які ревізори могли дізнатися тільки з уст населення, менше викликають довір'я. Це прибутки від промислових підприємств, розміри посівів, сінокосів, тощо.

страница 3

Особливо складне і заплутане питання про розміри орної землі, садиб, лісів, лугів. Справа в тому, що до кінця XVIII ст. на Україні спостерігався страшний різнобій мір. Майже кожне місто і містечко мало свої міри. В 1768 р. після кількох спроб упорядкувати міри, Рум'янцев писав, що навіть у тих відомостях, які надсилаються полковими канцеляріями на його ім'я, міри і вага зазначені не відповідними назвами. Пізніше через 12 років той же Рум'янцев константував, що не тільки будь-яке місто, містечко, але й кожний продавець має свої міри.

Повнота і достовірність даних опису в окремих полках і навіть населених пунктах різна. Вони залежали від організації роботи, від начальника комісії та її членів, від того, як ставилося населення до перепису та багатьох інших, часто випадкових причин.

Все ж, незважаючи на певну сумнівність даних і за відсутністю інших джерел, Генеральний опис 1765-1769 рр. є найважливішим джерелом для вивчення соціально-економічного становища Лівобережної України. На жаль, зберігся він не повністю. Багато матеріалів опису загинуло ще в XVIII ст., знищувались вони й пізніше.

* * *

Вище йшла мова про те, що Генеральний опис Лівобережної України був не закінчений. 10 лютого 1769 р. Рум'янцев наказав припинити перепис і всі матеріали передати до архіву Малоросійської колегії в Глухові.

Під час приймання опису не дотримувались елементарних правил. Так, описи Гадяцького, Лубенського, Полтавського і Стародубського полків були прийняті за реєстрами, а Ніжинського та Прилуцького - без реєстрів. Документи були звалені в безладді у вологому підвалі. В 1776 р. виявилось, що кілька в'язок опису зігнило, а саме: дві в'язки Миргородського полку з відомостями про циган і ревізію Хорольської сотні Полтавського полку, Бакланської і Шептаківської сотень Стародубського полку, першої Лубенської, другої Пирятинської, другої Чигриндубравської, першої Сенчанської та Лукомської сотень Лубенського полку. Після цього матеріали опису були перенесені до кращого приміщення, за винятком 39 скринь та 16 ящиків з Генеральним описом Полтавського, Прилуцького і Стародубського полків, які помістили в кімнаті над погребом, склавши один ящик на другий так, що матеріали не можна було розбирати і вони там продовжували гнити. Розбирати і описувати матеріали Генерального опису Лівобережної України архіваріус Адамович почав пізніше. Допомагали йому в цьому десять канцеляристів.

В 1782 р. Генеральний опис був розподілений між трьома новоствореними намісництвами - Київським, Новгород-Сіверським і Чернігівським. Через два роки (1784) в Глухові сталася пожежа, яка знищила велику частину документальних матеріалів, в тому числі і матеріали опису Полтавського полку, що залишалася в Глухові.

Не кращою була доля опису і в наступні роки. Розподілений між трьома намісництвами, він довгий час лежав у казенних палатах забутий всіми. Тільки в 60-х роках XIX ст. О. М. Лазаревський, який в той час працював над матеріалами Чернігівської казенної палати, звернув увагу на опис. За його ініціативою матеріали опису, що включали Чернігівський, частину Київського, Ніжинський, Стародубський, частину Прилуцького і Смілянську сотню Лубенського полку, були передані до Чернігівського статистичного комітету, де вони (в кількості 148 томів приблизно по тисячі аркушів кожний) переховувались до 1890 р. Тут кожна в'язка була оправлена в том і пронумерована.

Згодом були розшукані й ті частини Генерального опису, які вважалися назавжди втраченими. Так, Багалій відшукав частину матеріалів перепису в Полтавському полку (ті, що залишилися після пожежі 1840 р. в Катеринославі і 1878 р. - в Полтаві), і перевіз їх до Харкова, де вони переховувалися до 1958 року.

страница 4

В 1855 р. одна частина матеріалів, що зберігалася в Київській казенній палаті поступила до бібліотеки Київського університету. Інші матеріали опису, які включали частину Київського, Лубенського і Переяславського полків, за ініціативою Лучицького в 1882 р. були передані до бібліотеки Київського університету.

Був намір перевезти до Києва і ту частину опису, яка зберігалася в Чернігові. Деякі професори університету піднімали питання про це ще в 80 рр. XIX ст., але ректор університету відхилив таку пропозицію. В 1891 році професор Іконніков запропонував Раді університету знову порушити клопотання про передачу з Чернігова матеріалів Генерального опису, та було пізно. Опис уже знаходився в Петрограді в бібліотеці Академії наук. Там він пролежав до 1931 р. В 1931 р. рукописний відділ Бібліотеки Академії наук СРСР передав до Всеукраїнського центрального архіву давніх актів у Києві 133 томи (1 -10, 12-26, 28-34, 36-37, 40, 42-63, 65-69, 71-87, 89-114, 116-144). Томи 11, 27, 35, 38, 39, 41, 64, 70, 88 і 115 в рукописному відділу Бібліотеки Академії наук були відсутні. Є підстава гадати, що вони туди і не поступали, бо згодом в Чернігові були розшукані і передані до Києва саме ті томи, яких бракувало в Ленінграді (35, 39, 64, 70, 115).

Напередодні Великої Вітчизняної війни до Центрального архіву давніх актів у Києві надійшли і матеріали з рукописного відділу Всенародної бібліотеки України, хоча, як це встановлено пізніше, не всі. Зараз вони зберігаються в відділі давніх актів ЦДІА УРСР в Києві. В 1958 р. сюди була перевезена і та частина Генерального опису, яка зберігалася в філіалі ЦДІА УРСР в м. Харкові, про що згадувалося вище, і таким чином завершена концентрація в одному місці відомих матеріалів Генерального опису Лівобережної України 1765 -1769 рр., за винятком кількох одиниць зберігання, що знаходяться в рукописному відділі Публічної бібліотеки УРСР.

Всього в фонді нараховується 969 одиниць зберігання. (440 одиниць зберігання по першому опису і 529 одиниць зберігання по другому опису). В них зосередженні відомості про близько 3,5 тис. населених пунктів.

Наукове розроблення Генерального опису почалося в 60 рр. XIX ст. За цей час з'явилося ряд праць і статей, написаних з використанням матеріалів опису. Зокрема над матеріалами опису в дореволюційний час багато працювали історики О. Лазаревський, І. Лучицький, Г. Максимович, Д. Багалій, В. М'якотін та інші. (Ширше про це дивись у додатку до покажчика: М. Ткаченко, Вивчення Генерального опису Лівобережної України, 1765-1769 рр.; Бібліографія)

У радянський час вивченням Генерального опису займалися історики М. Ткаченко, В. Бойко, С. Шамрай та інші. Незважаючи на те, що минуло близько ста років з того часу, як почалося наукове розроблення Генерального, опису, й досі це джерело посправжньому не вивчене. Тому-то першочерговим завданням істориків є дослідження Генерального опису в найширшому плані, з переведенням усіх його данних у відповідні таблиці. Для цього звичайно необхідно провести велику роботу, оцінивши значення цього джерела, встановивши достовірність мір, які в ньому вживаються. При цьому слід особливу увагу звернути на чернетки, співставити їх з бойовиками. Вивчення опису необхідно поєднувати з вивченням і публікацією документів, що до нього додаються.

У пропонованому покажчику полки систематизовані за алфавітом, а сотні в межах полку і населені пункти в межах сотень також систематизовані за алфавітом.

Про кожний населений пункт подаються такі дані: назва населеного пункту, категорія (місто, село, хутір), номер опису, номери книги і аркушів. Назви населених пунктів подаються так, як вони зустрічаються в тексті. Якщо один і той же населений пункт виступає під кількома назвами, всі відомості даються про нього біля основної назви. Інші назви вміщуються до покажчика згідно алфавіту і робиться посилання на основну назву. Визначення категорії населеного пункту в покажчику дається таке, яке зустрічається

страница 5

в тексті. Виняток становить слово 'деревня'. Воно скрізь замінено словом 'село' з зірочкою (село*).

Для зручності користування книжкою до основного тексту доданий географічний покажчик, в якому назви населених пунктів з покликанням на відповідні сторінки систематизовані строго за алфавітом.

У додатку публікується стаття М. Ткаченка 'Вивчення Генерального опису Лівобережної України 1765 - 1769 рр.' та бібліографія основних робіт про Генеральний опис.

Покажчик склали: начальник відділу давніх актів ЦДІА УРСР в м. Києві Л. А. Попова і науковий працівник відділу давніх актів ЦДІА УРСР в м. Києві К. Г. Ревнивцева.

ВИВЧЕННЯ ГЕНЕРАЛЬНОГО ОПИСУ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ 1765-1769 рр.

Генеральний опис 1765-1769 рр. справедливо вважається одним з найважливіших джерел для вивчення економічних і соціальних відносин Лівобережної

України в другій половині XVII-XVIII стст.

В 1764 р., після скасування гетьманського управління, Катерина II призначила президентом Малоросійської колегії П. О. Рум'янцева. Одним із завдань, які одержав новий генерал-губернатор, було проведення ревізії, яка дала б докладні відомості про стан населення, його економічне забезпечення. Ревізія була тісно пов'язана зі змінами в економічному, соціальному і політичному житті Лівобережної України в другій половині XVIII ст. В надрах старого суспільства все більш розвиваються капіталістичні відносини, зростає кількість промислових підприємств, набуває значного поширення внутрішній ринок, збільшується роль товарно-грошових відносин. Разом з тим поширюється експлуатація народних мас.

Граючи на ворожому ставленні народних мас до пануючого класу - старшини, Рум'янцев наказав писати в розпорядженнях про ревізію, що 'сие делается единственно, дабы освободить от неумеренных дошедших оказавшихся по справедливым жалобам от старшин отягощений'. Насправді ж ревізія була проведена з метою збільшення податків у царську казну.

До перепису додаються копії універсалів, царських грамот, якими оформлялось право на володінню землею, майном тощо. У додатках до опису зустрічаються також скарги селян, козаків, і міщан на гніт і зловживання старшини та монастирів.

Ознайомившись з Генеральним описом 1765-1769 рр., дослідники одноголосно визнали важливу наукову цінність цього джерела. І. Лучицький, що вивчав західно-європейску історію, зокрема історію селян, порівнявши Генеральний опис з подібними європейськими переписами, писав, що цей опис є одним з найцікавіших та оригінальних описів земельної власності, з якими не можуть зрівнятися ті, що знаємо за кордоном. Історик В. Семевський відзначав, що матеріал, поданий в цьому цікавому пам'ятникові багатший та важливіший навіть за той, що знаходиться в писцових книжках, бо тут крім докладного опису двору, знаходимо багато різноманітних документів. Завдяки цьому багатому джерелу становище українського селянства в XVIII ст. на Лівобережній Україні можна висвітлити з значно більшою докладністю, ніж економічний побут народу в Росії.

Наукове розроблення Рум'янцевського опису почалося в 60-х роках XIX ст., коли молодий історик О. Лазаревський знайшов частину цього опису в Чернігові. Він зацікавився цим джерелом і разом з Н. Константиновичем його переглянув. Наслідком їх праці була книга 'Обозрение Румянцевской описи' (Чернигов, 1866), яка, незважаючи на неповноту данних, мала важливе значення для ознайомлення наукової громадкості з Генеральним описом. У книзі опубліковано багато цінних документів з історії економічних і соціальних відносин Лівобережної України, через що ця публікація зберігає своє значення і по цей час. У другій половині XIX ст. вивченням Генерального опису зайнялися І. Лучицький,

Д. Баталій, В. Мякотін та інші.

Для встановлення наукової вартості Генеральног опису, як джерела треба було дослідити питання про його організацію і проведення, встановити на скільки відомості цього

страница 6

перепису відповідають дійсності. На це питання намагалися відповісти в своїх працях Д.Багалій, Г. Максимович та інші дослідники. Так, у статті 'Генеральная опись Малороссии' Д. Багалій докладно спинився на причинах, які викликали організацію пере-пису, на інструкціях, що спрямували його проведення тощо. Визнаючи за Генеральним описом більшу достовірність у порівнянні з іншими аналогічними відомими джерелами, Д. Багалій звернув увагу на необхідність його видання, але обминув питання, як далі розробляти матеріали цього перепису.

Докладніше розглянув питання про проведення опису і стан його матеріалів Г.Максимович у праці. 'Деятельность Румянцева-Задунайского по управленню Малороссией' (т. І, Нежин, 1913). Він проаналізував умови, хід перепису в кожному полку зокрема і прийшов до висновку, що ступінь достовірності, в зв'язку з особливими умовами, слід встановити по кожному полку зокрема. Детальний аналіз відомостей разом з багатим документальним матеріалом, вміщеним у кінці книги, значно збільшив можливості для глибшого дослідження самого опису. В той же час Г. Максимович звернув увагу і на спірні питання, які поставив І. Лучицький та інші дослідники. Разом з тим дослідники звернули увагу і на документи, що у великій кількості додані до кожного

тому опису. В цих документах є багато цінних відомостей з історії землеволодіння, боротьби різних соціальних груп за землю, класових стремлінь старшини та монастирів. У документах знайшла відбиття і класова боротьба, гніт та утиски пануючих верств та багато інших фактів, що були характерними для тодішніх суспільних відносин. Хронологічно ці документи охоплюють XVII -XVIII стст. Наприклад, серед документів Переяславської сотні знаходиться копія листа гетьмана Івана Петражицького (1632 р.), універсали Богдана Хмельницького та ряд інших цінних документів. Першим дослідником, який велику увагу приділив публікації цих документів був О. Лазаревський. У численних працях він опублікував чимало документів. Правда, О. Лазаревський їх здебільшого публікував частково. Незважаючи на цей недолік його публікації документів значно поширили знання про економічні і соціальні відносини Лівобережної України. І. Лучицький, використовуючи матеріали Генерального опису, звернув увагу на існування общинного землеволодіння і в своїх статтях подав інтересні звістки про сябрів, які згадуються вперше за часів Київської Русі. Згідно Генерального опису на Чернігівщині сябри були і в XVII- XVIII ст.

Документи про розвиток промисловості, зокрема про розвиток мануфактури, майже не досліджені. Буржуазні історики головним чином цікавились питаннями землеволодіння, становищем старшини і зовсім обходили нові явища, що розвивалися в економічному житті Лівобережної України. Користуючись Генеральним описом для висвітлення економічних та соціальних змін, що тоді відбувалися на Лівобережній Україні, дослідники застосовували статистичний метод. Цим методом широко користувалися статистики Чернігівщини і Полтавщини для порівняння стану хліборобства в кінці XIX ст. з другою половиною XVIII ст. Досліджувалися окремі міста, села або більші території. До таких робіт належать праці: 'Казаки Полтавського полка по материалам Румянцевской описи', 'Румянцевская Генеральная опись Суражского уезда'. Таблиці цих праць викликали справедливі критичні зауваження І. Лучицького, який з приводу висновків Червінського, зазначив, що їх не можна поширювати на всю Лівобережну Україну. За Лучицьким і таблиці Філімонова не показують всіх особливостей земельних відносин.

Дальше глибоке вивчення матеріалів Генерального опису дозволить правильно охарактеризувати особливості економічних та соціальних відносин, становище козаків, селян, міщан, чіткіше висвітлити причини посилення класової боротьби в другій половині XVIII ст.

На жаль, при характеристиці селянських виступів, повстань у XVIII ст. радянські історики зовсім не використовують відомостей Генерального опису. Деякі дослідники вивчали не лише Генеральний опис, але й його документи, а також використовували інші матеріали для висвітлення тих чи інших економічних та соціальних явищ. До таких робіт

страница 7

відносяться праці: І. Бойка 'Село Ядлівка на Переяславщині', М. Ткаченка 'Місто Остер в XVII-XVIII ст.ст..' та інші. Таким чином у дореволюційній буржуазній історіографії Генеральному описові була приділена значна увага, особливо в кінці XIX початку XX ст., коли посилився інтерес до вивчення економічних питань. Генеральний опис розглядався, як окреме джерело і вивчався поза зв'язком з загальним розвитком економічних відносин та загалом історичного життя. Ширше, а головне - глибше стали досліджувати Генеральний опис після Великої Жовтневої соціалістичної революції. У 20-х роках з'явилося понад десять робіт, в яких досліджувалися різні питання на підставі матеріалів Генерального опису, особливо поглиблено вивчались становище селян, козаків і міщан, особливості соціальних відносин того часу.

Однак, після 20-х років історики зайнялися вивченням інших питань, дослідження цього джерела припинилось. А між тим матеріали Генерального опису разом з іншими джерелами дають багато данних для висвітлення змін в економічних відносинах у другій половині XVIII ст....

26 грудня 2009

ò
краєзнавець
Тема: сторінки історії

ПАМ 'ЯТЬ ПРО АФГАНЦЯ

    В с.Зелене Іваницької сільської ради, на кладовищі, знаходиться поховання рядового Олексія Миколайовича Гашенка (1967-1986), який загинув в Афганістані 15 березня 1986 року.

                 

 

  З с. Товста Білопільського району в Іваницю прибула кол­госпна сім'я Гашенка Миколи. В її складі батько, мати, бать­кова сестра і два малолітні сини - Михайлик і Альоша.

Місцевий колгосп виділив сім'ї земельну ділянку на ок­раїні села, поруч з лісом, лу­гом і ставком для забудови. Перед сім'єю стояла пробле­ма: як зводити житло і як далі жити? Батько пішов працюва­ти у майстерню теслярем, а у вільні дні допомагав людям будувати житла. Мати з чоло­віковою сестрою вирощували у колгоспі цукрові буряки та го­родні культури. Домашнє гос­подарство І живність літніми днями залишалися під догля­дом неповнолітніх синів. Хло­пчиків дуже рано привчали до фізичної праці. Особливо ви­могливим був батько, який вбо­лівав, щоб Із синів не виросли ледарі

Через небагато років кло­піткої праці на подвір'ї Гашенків з явилися господарські споруди. Почав плодоносити молодий сад, живність вигодо­вували на продаж, щоб мати гроші для навчання дітей. Старший син закінчив школу і поїхав навчатися і працювати в Харків. В сім'ї з'явився ще син Гриша. Тепер основний тягар домашньої роботи був перекладений на плечі Альоші. За останні роки він підріс, змужнів, набрався сил. Більш раціонально почав витрачати вільний час. Із задоволенням доглядав і навчав меншого братика. Альоші Гашенку який народився 30 березня 1967 року, судилося прожити нелег­ке коротке життя. Звичним було для Альоші ходити ран­ками та в надвечір'я до лісу, який був через дорогу, заготов­ляти корм для худоби. Вдень випасав гусей, качок і любив у ставку ловити рибу. Обов'язком було для нього заготовляти дро­ва для опалення печі і груб. Не раз говорили батькам сусіди за «надмірне» виховання в дітей «спартанщини». Не можна ска­зати, що Альоша був недруже­любним, замкнутим. Він був ініціатором дитячих ігор. Навко­ло нього завжди юрмилися ро­весники. Самотужки освоїв він їзду на мотоциклі, займався фотографуванням, вчив інших. У школі допомагав оформляти

д

ля учнів-випускників фотоальбоми. Не потрібно було затра­чати учням по кілька десятків карбованців за це оформлення, а з участю і при допомозі Альоші вартість оформлення обходилася у 3-5 карбованців. Якщо говорити про спорт, як його любив Альоша, то слово «любив» не підходить. Альоша займався різними видами спорту і домагався сам та з своєю командою чесної перемо­ги. Гра м'язів, посмішка на ши­рокому спітнілому обличчі за­хоплювали серця присутніх гля­дачів. Його грі заздрили рове­сники, захоплювалися дорослі, дарували ласкаві посмішки дівчата. Апьоша недолюблював забіяк, що заводили бійки. До­сить йому було втрутитись, як сварка припинялась. З навчаль­них предметів перевагу відда­вав математиці і фізиці. Шукав самостійні шляхи і способи розв'язування задач, шарад, крос-вордів. Не соромився вияснити незрозуміле. Цікавився міжна­родним становищем Був у класі політінформатором, читав газети, журнали.

Альоші притаманним було цінити в людині знання, повагу, доброту. Знав ціну праці вчите­ля і підтримував його авторитет, Успішно і з зразковою поведін­кою закінчив Іваницьку школу, поступив навчатися до Недри-гайлівської середньої, закінчив ВПУ-41. У всіх навчальних закладах про Гашенка відгукували­ся тільки схвально.

На дійсну військову службу О.Гашенка призвано 24 квітня 1985 року Недригайяівським військовим комісаріатом. Висо­ка дисципліна і зібраність ста­ли для нього необхідністю. В армії був радіомінером взводу спеціального мінування інже­нерно-технічної роти. В усьому дотримувався порядку, строго виконував свою справу. Стійко переносив труднощі, привчав себе до великого навантаження і мріяв повернутися на Батьків­щину, щоб працювати за одер­жаним в ПТУ-41 фахом.

Виконуючи бойове завдан­ня, вірний військовій присязі, проявивши мужність і стійкість, Олексій Миколайович Гашенко загинув 15 березня 1986 року в республіці Афганістан. Він був сміливим, мужнім солдатом, командування завжди доруча­ло йому складні і відповідальні завдання. Посмертно Олексій Гашенко нагороджений орде­ном Червоної Зірки 8 березня 1986 року. Так записано в його особовій справі, що знахо­диться в Недригайлівському райвійськкоматі.

На похорони Олексія прийшло багато людей з сво­го і ближніх сіл. Були вчителі, учні навчальних закладів, де навчався Альоша. Зійшлися ровесники, молодь, діти, ста­рики, колгоспники, працівники організацій і установ. Прибув Романський військовий взвод і духовий оркестр. Під звуки траурної музики і автоматний постріл було опущено в зе­млю труну з тілом незабу­тнього Альоші Гашенка. На його честь в с. Зелене назва­но одну з кращих ділянок «Поле Олексія Гашенка». Про­водяться також на його честь щорічні районні спортивні зма­гання.

Страшна неоголошена війна в Афганістані тривала 10 років. В ній загинуло більше 15 тисяч таких солдатів, як Альоша, 35 тисяч було пора­нено, тисячі потрапили в по­лон. Минають роки, а пам'ять про воїна-афганця Олексія Гашенка, як і про інших заги­блих, живе в пам'яті наступних поколінь.

                                                                                                             Іван ГРЕБЕНИК,

учитель-пенсіонер,

учасник війни,

ветеран праці.

26 грудня 2009

Ip: 81.23.24.126 Тема: сторінки історії

70-і роки ХХ ст.

1970 р. - за статистичними даними на 15 січня, по сільській раді на обліку перебувало 1650 осіб, з них 58 осіб мали тимчасову прописку (23 чол. та 35 жін.), а решта 1592 особи мали постійну прописку (663 чол. та 929 жін.).

1971р.- Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 квітня 1971 року за успіхи, досягнуті в розвитку сільськогосподар-ського виробни­цтва і виконанні п'ятирічного плану продажу державі продуктів рільництва і тваринництва, вели­ка група працівників сільського господарства країни, в тому числі 122 передовики виробництва Недригайлівського району нагороджені орденами і медалями СРСР.  Серед нагороджених були і представники колгоспу «Росія». Орден Трудового Червоного Прапора отримав шофер колгоспу Дериземля Микола Петрович. Орденом «Знак Пошани» були відзначені: механізатор – Миколаєнко І.М.; доярка – Пінчук Ф.К.; ланковий – Скрипник Л.С. та голова колгоспу Григорій Мусійович Сердюк.

  1971 р.  - влітку в Іваниці було  введено в дію автоматичну телефонну   станцію, яка стала вже восьмою АТС  в Недригайлівському районі. Вартість телефонізації становила 30 тис.крб.

  1972 р. –  в Іваниці проживало 747 чоловік.

  1976 р.- розпочалось будівництво дороги з асфальтовим покриттям

 

  1977 р.-  на баланс колгоспу 'Росія' було передано 700 га. землі  - 'тернівське поле', яке було ближче до Іваниці ніж до Тернів і тернівці відмовились його обробляти.

  1977 р. – 30 жовтня відкрито меморіальний комплекс воїнам-землякам, які загинули на фронтах другої Світової війни та воїнам, які загинули в боях за визволення села.

  1979 р. – із 7 травня до 19 червня  в селі не було жодного дощу, а температура повітря доходила до + 33°С в тіні.

25 грудня 2009

Ip: 81.23.24.126 Тема: сторінки історії

60-і ХХ ст.

 

1960-1961р.р. -  Іваницька школа стає восьмирічною, а  наступного  року в школі було зафіксовано 198 учнів.

   1962 р.- в результаті укрупнення районів, Недригайлівський був ліквідований, а Іваницька сільська Рада, відійшла до Роменського. Цього ж  року в місцевому колгоспі «Україна» було 3368га. землі в тому числі 2536га. орної, а кількість великої рогатої худоби зросла до 1188 голів.

   1965 р.. - 4 січня Недригайлівський район було відновлено.

   1965 р. – 30 жовтня було відкрито Будинок культури колгоспу «Росія». Вартість забудови становила значну суму на той час - 116 тис.карбованців. На відкриття було запрошено близько 400 передовиків виробництва та поважних гостей (сам зал був розрахований на 350 місць). Після урочистостей присвячених цій події, сумський театр ім.Щепкіна дав виставу 'Наталка-Полтавка'. Не обійшлось і без курйозів. Так штукатурка на стелі ще не встигла добре засохнути, і при легенькій вібрації від ніг перших відвідувачів осипалась на голову одного із перших відвідувачів, невдахою виявився   - Гога Борис Васильович.  

  1966 р. – за рік по сільській раді народилось – 13 чол, а померло 24 чол.

   1967 р. – на 01.01. по сільській раді було 541 господарство, в тому числі: Іваниця -284

                    Чемоданівка – 117

                    Зелене – 110

                    Клин – 30

   1968 р. – на початок року по сільській раді було 1629 чол.населення

                    Іваниця -812

                    Чемоданівка – 357

                    Зелене – 341

                    Клин – 109

 

1969 р. – початок літа видався досить спекотним. Так 18 червня температура повітря в тіні сягала 33°С. А вже 29- го числа північно-західний вітер приніс  дощ з градом. Чорна небесна ковдра лише своїм краєчком накрила село, а ось колгоспні поля град не пошкодував. Від небесної стихії сильно потерпіли зернові культури та картопля. 54 гектари гречки було вибито вщент, а це завдало подвійної шкоди, адже крім цінної ядриці селяни не дорахувались ще й цілющого гречаного меду.

25 грудня 2009

Ip: 81.23.24.117 Тема: сторінки історії

В полум'ї ВЕЛИКОЇ війни

1 вересня 1939 р. в Іваницькій школі, як і скрізь по країні, розпочався новий навчальний рік. Для нечисленних першокласників та їх батьків це було справжнім святом. Однак не всі сільські діти змогли прийти до школи. Головним чином через те, що не мали ні справної одежини, ні будь-якого, мало-мальськи пристойного взуття.

І саме цього ж дня майже в центрі Європи запалало полум’я нової війни - гітлерівська Німеччина напала на Польщу. Поляки не тільки мужньо захищались, але й намагались контратакувати противника. Біля польського села Кроянты 18-й уланський полк польської кавалерії під командуванням полковника Машгелажа пішов в атаку на 20-у дивізію німецької мотопіхоти, чиє просування зупинив і якийсь час успішно стримував…

Так розпочиналася війна, яка потім увійде в історію як II світова. Це потім з’ясується що Польща протрималася довше будь-якої європейської країни, яка піддалась гітлерівському вторгненню, і це при тому, що на деяких ділянках німці мали п’ятнадцятикратну перевагу в бронетехніці. До Варшави німці вийшли тільки 15-го вересня, через два тижні боїв.

А вже 17-го вересня 1939-го на територію Польщі увійшла і Червона Армія - за підрахунками істориків, 30 піхотних, 20 кавалерійских дивізій і 12 моторизованих бригад. Проти цієї армади на східних рубежах стояли лише прикордонні частини й трохи маршових батальонів з легким стрілецьким озброєнням. Польща звичайно не встояла і як держава перестала існувати, а її територія була поділена між Германією та СРСР. Через пару тижнів відбувся спільний радянсько-германський військовий парад...

Закінчити розповідь про вересень 1939-го року хочеться ще однією таємницею, яка до цих пір залишається нерозгаданою. Відповідно до спогадів польських старших офіцерів, під час боїв з радянськими військами захоплені в полон червоноармійці (командир і кілька десятків солдат) виявили бажання разом з поляками воювати проти німців. На рахунку був кожний багнет, і поляки вирішили ризикнути. Полонені одержали волю й зброю, влилися в

склад однієї із частин, яка хотіла прорватися з оточення, і, згідно тим же спогадам, 'показали себе хоробрими солдатами і гарними товаришами'. Подальша доля наших земляків, що вступили у війну з Гітлером за два роки до його нападу на СРСР, покрита мороком невідомості. Згідно деяких польських джерел, наприкінці вересня червоноармійці разом з поляками виявилися в німецькому полоні. Після чого їхні сліди губляться. Війна залишила багато загадок. Так наприклад призваний в Червону Армію в 1939 р. іваничанин Калиниченко Іван Григорович 1918 року народження - пропав безвісти. Сержант Калиниченко був занесений до обласної книги пам’яті, його ім’я було викарбуване на монументальній плиті сільського обеліску. Та в середині 80-х років минулого століття, коли в СССР розпочалася перебудова і завіса таємничості потроху стала спадати, він дав знать рідним, що живий і мешкає у Польщі. А серед загиблих іваничан чи не кожен другий значиться, як зниклий безвісти.

Отже попереду були ще два роки мирної праці, доки війна в Європі набирала обертів.

1941р.- 22 червня пролунав той тривожний дзвін, коли Німеччина без оголошення війни напала на Радянський Союз. В країні почалась загальна мобілізація. Багато чоловіків зголосилися йти на фронт добровольцями.

Село поступово переходило на військовий стан. Швидкими темпами на полях збиралося та вивозилося збіжжя. Була організована евакуація худоби та сільськогосподарської техніки вглиб країни. Розраховуючи на можливу окупацію, були зроблені потаємні запаси одягу та продуктів харчування, а також зброї.

В село стали надходити перші похоронні листи.

У перші дні війни пропали безвісти: лейтенант Дериземля Іван Петрович та рядовий Нестеренко Микола Олексійович.

Загинув у далекій Карелії сержант Нужний Михайло Іванович.

В кінці вересня, коли наші війська відступили на лівий берег Терну і зайняли оборону на висотах позаду Деркачівки, до села прибули 'нові господарі' – так розпочалась німецька окупація Іваниці.

На початку груднія фашисти ліквідували партизанський загін, та стратили майже всіх бійців та їх рідних, в тому числі і малих дітей.

1943 р. – 5-7 вересня - бій за визволення села від фашистів (загинуло близько сотні воїнів, 75 бійців поховано в братскій могилі (відомі прізвища 67 воїнів), інша частина загиблих була захоронена в сусідніх Городищі та Деркачівці.

Із спогадів Героя Радянського Союзу Триніна Олександра Сергійовича.

'Особенно памятным для Трынина было сражение за село Иваницкое 7 сентября 1943 года. Противник превратил это село в мощный узел сопротивления. В каждом доме — пулемёт, на каждом перекрёстке улиц — пушка. Рота атаковала село с ходу после тридцатикилометрового марша. Пулемётный огонь из двух крайних домиков прижал бойцов к земле. Артиллерии не было, у миномётчиков вышли все мины, поэтому уничтожить пулемёты надо было своими силами. Трынин со своим ординарцем пополз по-пластунски к крытой черепицей хате и одну за другой бросил две гранаты в чердачное окно, откуда длинными очередями били вражеские пулемётчики. В это время со второй огневой точкой расправилась группа бойцов, возглавляемая командиром первого взвода. Пользуясь прекращением огня, рота овладела южной окраиной села, уничтожив в уличном бою более сотни солдат и офицеров противника. Лично старший лейтенант Трынин в бою за село Иваницкое истребил 10 гитлеровцев'.

?

Виписка із представлення до звання Героя Радянського Союзу Єлесіна Михайла Васильовича, 1918 року народження, молодшого сержанта, командира відділення 42 стрілецького полку 180 дивізії.

'Младший сержант Елесин – это отважный, смелый и мужественный воин. В боях за деревню Иваницкая в сентябре 1943 года товарищ Елесин со своим отделением в числе первых бросился к траншеям врага и в рукопашной схватке уничтожил 10 фашистов. Затем забежал в дом, где засели немецкие автоматчики и, забросав гранатами, похоронил под обломками еще 7 гитлеровцев. Воодушевленные примером командира, бойцы завязали уличный бой с фашистами, освобождая дом за домом…'.

Герой Радянського Союзу Єлесін М.В. помер 1952 року в госпіталі міста Барнаул, там і похований на місцевому цвинтарі.

?

Житель нашого села

- В.П.Сенько у травні 1945 року

брав участь у військовому

Параді в Москві.

Додому повернувся в 1946 році, з перших днів ставши на відбудову зруйнованого народного господарства. Працював тесляре'м, бригадиром, заготівельником. Виростили з дружиною доньку і двох синів. Бойові нагороди - орден Великої Вітчизняної війни II ступеня, орден Червоної Зірки, медалі «За оборону Сталінграда», «За відвагу» - свідки героїчних подвигів колишнього фронтовика.

22 грудня 2009

Ip: 81.23.24.116 Тема: сторінки історії

1708р. – напад на село «недригайлівців» (каральна операція військ Петра І проти прибічників  Генерального Осаула Гамалії, якому належали іваницькі землі).  Під час нападу була спалена дерев’яна церква.

    Шведський учасник походу 1708-1709 рр. полковник граф Іллєнштерн писав: «Мордування, яке у Батурині було вчинене, навело такий терор на цілу країну, що не тільки більша частина України, а в тому числі й ті, що з прихильності  до шведів рішилися були на повстання, залишилися по своїх домівках, але й переважаюча кількість війська, що прийшло до шведів з Мазепою, перейшла до ворога, а це викликало у нас великі недостачі і перешкоди в усіх наших пізніших акціях».

   Протягом наступних місяців на Україні відбувалися численні слідства й жорстокі кари над усіма, хто був причетний або тільки запідозрений у причетності до справи Мазепи. Це мало місце скрізь, де була московська влада, але особливо страшну пам’ять залишила по собі діяльність слідчої канцелярії в Лебедині (на Слобожанщині, недалеко від границі Гетьманщини). Там була тоді царська головна квартира й було зосереджено більшість слідчих справ, що провадилися з особливою ретельністю й жорстокими тортурами.

  1708 р. – указом Петра І від 18 грудня територія Російської імперії була поділена на 8 великих губерній. Територія  Київської губернії включала в себе  Малороссію, Сєвський та Білгородський розряди, а також частини нинішніх Брянської,  Білгородської, Орловської, Курської,  Калужської та Тульської областей  РФ.

  1711 года декабря 6 дня Пётр великий все недвижимые имения, принадлежавшие Зеленскому, Чуйкевичу и Гамалее, подарил государственному канцлеру, графу Гавриилу Ивановичу Головкину, за ревностные труды по службе и полезные советы во время войны с Карлом XII, королём шведским. Грамота с собственноручным подписом великого Петра в богатом переплёте из венецианского бархата, с государственною печатью, хранится и теперь в церкви местечка Константинова.

 

     Для села знову наступають довгі роки забуття.

19 грудня 2009

Ip: 81.23.24.104 Тема: сторінки історії

На наших теренах життя існувало з давніх давен бо тут був присутній головний чинник всього живого – вода. Річка Терн і була тим  джерелом, що забезпечувало життя в межах її русла на протязі багатьох століть. Перші поселенці тут з`явились ще в найдавнішому періоді кам`яного віку - палеоліті. Про це свідчать знайдені на правому березі р.Терн знаряддя первісної людин: кремнева прив`язна сокира кам`яного віку (IV-III тисячоліття до н.е) та кремневе конусне рубило. Ці та інші археологічні знахідки дають змогу говорити про існування якогось мисливського племені, яке ще за часів льодовикового періоду, проживало в цих краях. На околицях села Великі Будки виявлено поселення бронзового та раннього залізного віку. Поселення раннього залізного віку виявлено і за півтора кілометра від села Зелене в бік Іваниці. На околицях сусідньої Деркачівки виявлено поселення часів пізньої бронзи та раннього середньовіччя. На тернівських землях знаходилось чимало курганних могильників скіфських часів, а також були присутні ранньослов`янські поселення черняхівської  культури         (ІІ-VIст.). В нижній частині Іваниці при оранці огородів часто знаходили фрагменти кераміки черняхівської культури.

   ХІІ - ХІІІ ст. – за місцевістю біля городка В’єхань (на думку вчених  залишки валу у сусідньому селі Городище належали саме В’єхані, з часом закріплюється назва «іванівка». За висновками істориків, місця біля давніх городків, де відбувались обрядові дійства (свята) мали такі назви: гульбище, іванівка (на честь святого Івана) та майдан.

  В’єхань - археологічна пам’ятка – літописне місто Переяславського князівства, а з серед. 12 ст. – Новгород-Сіверського князівства, на південно-західному кордоні Вирської волості. Пам’ятка розташована в центрі  села Городище в урочищі Городок на правому березі р. Терн. Вперше згадується в Iпатіївському літописі під 1147. Городище  В’єхань овальної форми (бл. 1,8 га). Висота існуючого валу бл. 3,5 м; глибина рову – бл. 2 м, а ширина – 15–20 м. Потужність культ. шару 11–13 ст. – 1,2–1,3 м. До городища примикає відкритий посад, площа якого близько 50 га. Городище обстежували в різні часи: В.Ляскоронський, Ф.Копилов, В.Богусевич, М.Кучера; 1972, 1979 досліджував Ю.Моргунов. Серед найбільших знахідок – висяча свинцева печатка Володимира Мономаха.

    За археологічними матеріалами, В’єхань заснована наприкінці 11 ст. для посилення  контролю за «степовим коридором» – проходом у половецький степ. 1147 місто, що належало Великому князю Київському Iзяславу Мстиславичу, відбило напад дружин Святослава Ольговича та Гліба Юрійовича. 1239 спалене військами хана Батия і відтоді перестало існувати.

27 листопада 2009

Ip: 81.23.24.116 Тема: сторінки історії

Вперше  “с.Ивановское”  зображено на мапі Новгород- Сіверського намісництва (помилково воно зображено трохи далі на північ від свого дійсного розташування), а при описі намісництва з'являються перші відомості про село.

      Новопоселенное село Ивановское отни Константиновской ). Владѣния господина генералъ порутчика и кавалера Ивана Ивановича Костюрина. Разстояніемѣ отѣ Хоружовки вѣ 15, отѣ великороссійскаго села Терновѣ в 2, отѣ слободскаго села Деркачей  вѣ 1 версту. Положение имѣетѣ на правомѣ берегѣ рѣчки Терна, раздѣляющей Малороссію сѣ Великороссіею и Слободскою губернею. На рѣчке Терну имѣъется сего села владельца  мельница о двух колахѣ. (Село оное состоитъ между лѣсами, частію на косогорѣ, а частію на низком ровном мѣстѣ,) на проселочной дороге. Вѣ томѣ селѣ церковь деревянная 1, (публичного строенія не имѣется). Лѣсу здѣсь (владѣлческаго) строеваго и дровянаго довольно, (а обывательскаго нетѣ. Строевой обыватели вѣ случаѣ надобности покупаютѣ от владелца. Земли пашенной и сѣнокосной (степной) великое пространство.

Въ томъ селѣ священникъ 1, причетниковъ 2.

  Подданныъх владѣлческих…… 70 дворов 81 хата 2 безд.

  Прикажчицкая хата ………………………….1

  Священника здѣшняго Федора Иванова

                                       подсусѣдческая хата….1

 (Всѣхъ же въ селѣ Ивановскомъ обывателей 88).

Жители села Ивановска упражняются в хлѣбопашествѣ, скотоводствѣ и плантаціи табаку. (Остающійся отъ своего употребленія хлѣбъ и табакъ продаютъ въ великороссійскомъ селѣ Тернахъ, а скотъ въ Ромнѣ и Смѣломъ на ярмонкахъ.

27 листопада 2009

Ip: 81.23.24.112 Тема: сторінки історії

Історія села Іваниця, яке майже навпіл перетинає 34-й меридіан східної довготи, має ще досить багато білих плям. Річ у тім, що за ці землі постійно, з давних давен  велись змагання. В часи Київської Русі це був спір між Переяславським та Сіверським князівствами. Сюди  сягала влада Великого князівства Литовського та Речі Посполитої. У складі Російської імперії село встигло побувати в двох намісництвах (Новгород-Сіверському та Чернігівському) та  двох губерніях (Малоросійській та Полтавській), а  за Радянської влади в двох областях (Чернігівській та Сумській).  Тож і прослідити 'історичний слід' села досить складно. Із скупих історичних джерел відомо, що після осадження в 1639 році   Недригайлова  роменська колонізація нашого краю перемістилась до річки Терн, на берегах якого знаходились Іваницьке та Деханівське городища. Спір навколо цих городищ  мiж роменцями  та московськими пiдроздiлами тривав досить тривалий час. А потім справу було відкладено до завершення мiждержавного розмежування. Такий перебіг подій цілком  влаштовував роменцiв, оскiльки це дозволяло вести  вигiднi промисли  на спiрнiй територiї. В господарському плані це було в основному розміщення  пасік роменських міщан та вигідний будний промисел (виробництво поташу шляхом спалювання деревини), а також розробка селітряних курганів.

    Знаковим для наших земель виявився 1644 рік. Саме навесні цього року Роменську волость захватив князь Ярема Вишневецький. І вже  8 лиcтопада, вважаючи несправедливою Варшавський договір, князь Вишневецький вiддає розпорядження заселити спiрнi території  і особисто на чолi своїх людей прибуває на Iваницьке та Деханське городища й наказує поставити там осаднi стовпи. На заклик князя прибуло близько 500 поселенцiв, які при підтримці військових почали забудову слободи. Та незабаром із Путивля прибув значний військовий підрозділ із 400 ратних людей пiд керiвництвом Федора Оладьїна, який змусив 'невдалих колонізаторів' припинити забудову та відійти за межі встановленого кордону, який проходив тепер по р.Хусь. 

     Пройде ще пять років і на покинуте поселення натрапить козацький загін Гамалії, який за дорученням Богдана Хмельницького у серпні 1649 року мав розібратись зі скаргами Путивльського воєводи  Прозоровського. Окрім цього від гетьмана було отримане завдання оглянути місцеві ліси для можливості затримання там козацького резерву, що не зміг потрапити до реєстру згідно Зборівської умови. Користуючись правом займанщини Гамалія об'їзджає облюбовану територію, а  згодом отримує від гетьмана універсал на володіння лісами.  Поява козацьких формувань в лісах біля Терну сприяє  новому заселенню  'іванівки' на місті слободи, що спробував було заснувати князь Ярема Вишневецький. За переказами Гамалія навіть збудував у селі церкву.  Можливо з часом, коли відкриються нові архівні документи, можна буде встановити і більш точну дату виникнення села.

22 листопада 2009


1


  Закрити  
  Закрити